#18-21 2004 – Textkonst

2004_18-21_001_thumb 2004_18-21_002_thumb

Aasprong, Monica Acconci, Vito Alfredson, Johan Arkteg, Åsa Atkinson, Terry
Olsson, Jesper Olsson, Nils Osman, Jena
Örtemark, Jonas
Baldessari, John Baldwin, Michael Barry, Robert Bayer, Konrad Berge, Gunnar Bernstein, Charles bpNichol Brecht, George Broodthaers, Marcel Brown, Bob i Orgien, Victor Ht If roughs, William Bärtås, Magnus
Perloff, Marjorie Persson, Malte Petterson, Berndt Pignatari, Dkio Piper, Adrian Plax, Dimitri
—448″••-•-•-• de •n•
Ciglar. ,Marina ‘Closky, Claude Collin, Krister CO-OP Courtoux, Sylvain Crawford, Robert
Daniels, David de Campos, Augusto Dencker, Klaus Peter Drucker, Johanna Duchamp, Marcel Durand, Regis Dworkin, Craig
Raattamaatart Mikael Ranciåre, Idiot Pinnes Cia • Rorimer, Anne Roster, Martha
Schmidt Siegfried, J Schwerner, Armand Schwitters; Kurt Serra, Richard Silkeberg, Mark Sinclair, lain Skan, Jacques Sjögren, Kick Sletnes, Annette Smith, Jessica Smithson, Robert Stigmark, Karl-Johan
Fioretos, Fredricson, Vendela Fretbety, Dan Furnival, John
Tottie, Sophie Tuneclal, Jenny Turnbull, Gael

Gappmayr, Heinz Gassilewski Jörgen Gedin, Andreas Gerz, Jochen Coldsmith, Kenneth Graham, Dan Grönberg, Cecilia

Haag, Ingemar Nagel, Jana Hagelback, Lina Hallberg, Anna Hallstrrim,. Ann Hamilton Finlay, Ian ammarberg, Jar! Hansson, Par Hapkemeyer, Andreas Harvey, Michael Heldein, Johannes Holmstrand, Leif Holzer, Jenny Howe, Susan Huebler, Douglas HegstrOm, Martin
Vikgren, David von Hausswolff, Annika von Maltzahn. Katrin
4′

S.
Wahlstrcim, Fredrik Waldrop, Rosmarie Weiner, Lawrence Weiss, Christina Wærness, Gunnar

t!.
a4irr flI1M.
4


„. Kanschat, Johannes Lee tiara Magnusson, Jonas ID Nancy, Jean-Lot tay-Aberg, Sandro Leffler, Mats MagnussorNyberg Loffa Nauman, Bruce Krea Yves Mafmquist, Karin Marie Neshat, Styli Leonard, Tom Kosuth, Joseph LeWitt, Sol McCaffery, Steve Ndronova, Rea Kruger, Barbara Lemieux, Annette McGann, Jerome Nilsson, Ulf Karl Dlov Kullberg, Christina Lindhe, Jenny North**, Nana Meltzer, Richard lam, Ken Mendoca, Bruno Nyberg, Fredrik Lundberg, Anders Merz, Marko Nylen, Leif Muller, Daniel
.
.
.
Magnus Bärtås – Jag kom till avdelningen
Régis Durand – Utan gemensamt mått?
Jean-Luc Nancy – Distinkt Oscillation
Jacques Rancière – Meningen, bilden, historien
Kenneth Goldsmith – Det onyttiga skrivandet
Anne Rorimer – Sit(u)era sidan: att ställa ut arbeten i publikationer
Jörgen Gassilewski – Weiner versus Kosuth / Kosuth contra Weiner
Ingemar Haag – Lawrence Weiner och konsten som empirisk realitet
Andreas Hapkemeyer – Language in art. Sprachliche Strukturen in der Gegenwartskunst
Helena Eriksson – Skriften som galler, eller I begynnelsen var – vems ord?
Kicki Sjögren, Jenny Holzer – Materialitet/Medialitet/Kontextualitet
Cecilia Grönberg – Text-foto-foto-text. Konceptkonst och dokumentära praktiker
Jonas (J) Magnusson – ”Thought this be madness, yet there is method in’t” (eller: ”jag gillar dig” / ”jag diggar dig”) – om Berndt Pettersons typoesi (Påsen Cavefors)
Leif Holmstrand och Jonas Örtemark – Performancerekvisita/transmediering
Aris Fioretos – Fly-Paper
Jena Osman – Minnesfelsteater
CO-OP – Museum / Museum (Marcel Broodthaers in memoriam)
UKON – Att dö i någon annans namn
Johanna Drucker – ur The Visible Word (I&II)
Jesper Olsson – VISPO … en snabbspolning
Marjorie Perloff – Tecken som underverk: annonstavlans fält som poetisk rymd
Craig Dworkin – Brusets politik (ur Reading the Illegible)
Charles Bernstein – VEIL
Craig Dworkin – Destroying Redness (ur Reading the Illegible)
Jessica Smith – Poesins plasticitet
Martin Högström – Grafiska läsningar
Daniel Möller – Jagens sånger, Armand Schwerner och rösterna i The Tablets
Armand Schwerner – ur The Tablets
Lars Mikael Raattamaa – Vad har du sett idag?
Epson Stylus Color 600 – Postscript
m.fl.